poniedziałek, 26 września 2011

JAK ZOSTAĆ WŁAŚCICIELEM KOTA

Przed wyborem kota należy zadać sobie pytanie  "Jaki kot jest dla mnie najodpowiedniejszy ?"
Do wyboru mamy kilka opcji młody kociak czy też dorosły, kot rasowy czy dachowiec długowłosy czy też krótkowłosy.Poniżej pokrótce przedstawię różne opcje abyś mógł podjąć właściwą i najbardziej Tobie odpowiadającą decyzję.

WŁAŚCIWY KOT DLA CIEBIE.


SKĄD BIERZEMY KOTA?
Najlepiej wziąć kota ze znanego nam źródła np. od przyjaciół, sąsiadów, hodowców bądź też ze schroniska dla zwierząt. Przestrzegam przed nieprzemyślaną decyzją ponieważ kot to stworzenie żywe, a nie rzecz, która gdy nam się znudzi możemy wyrzucić.Tak więc gdy już podjęliśmy decyzję najpierw trzeba kociaka dokładnie obejrzeć, aby zorientować się czy jest zdrowy. Najlepiej jeżeli to zrobi weterynarz.
Decydując się na kociaka od przyjaciół bądź rodziny wiemy czego się spodziewać ponieważ znamy jego matkę.Każdy z Was kto chce zostać właścicielem pięknego kota powinien zwrócić się do doświadczonych hodowców.Można również udać się do schroniska dla zwierząt gdzie jest wiele kociąt i dorosłych kotów czekających, by trafić w dobre ręce. Z doświadczenia wiem, że takie koty są najwierniejszymi przyjacielami swojego właściciela.


 Małe kotki.
Kociętom należy poświęcić znacznie więcej uwagi , ponieważ musimy je nauczyć wielu rzeczy.
Adaptują się w nowym miejscu znacznie łatwiej niż dorosłe koty, szczególnie wtedy,gdy w domu są już inne zwierzęta.

Kot rasowy.
Charakter i temperament rasowego kota można łatwo przewidzieć. Tak więc należy wybrać taka rasę, której charakter nam najbardziej odpowiada. Poszczególne rasy kotów omówię w dalszych odcinkach mojego mini cyklu.

Dachowiec
Jeśli nie stać nas na kota rasowego bądź obawiamy się, że kot z rodowodem może nam uciec lub zginąć lepiej zdecydować się na dachowca.Bywa tak, że dachowce same wybierają sobie właściciela i dom , w którym chcą mieszkać domagając się jedzenia i opieki.Sam w przeszłości byłem właścicielem takiego dachowca i przyznaję, że był to bardzo wierny i wdzięczny towarzysz.

WYBÓR  KOCIAKA

Jeśli decydujesz się na kociaka to musisz pamiętać o tym, że będzie on z Tobą przez kilka, a czasem i kilkanaście lat. Powinieneś więc wybrać takiego kotka, który ma szansę wyrosnąć na zdrowego, sprawnego  kota. Wiem, że zabrzmi to brutalnie i nieelegancko ale nie powinieneś kupować słabego i chorego kotka - kierując się litością - ponieważ leczenie jakie będziesz zmuszony podjąć może okazać się długotrwałe i kosztowne a co najgorsze może nie przynieść efektów.Będzie to dla nas zarówno kosztowne jak i przykre widząc jak nasz ulubieniec cierpi.W przypadku kupna kota rasowego należy zastrzec sobie ewentualny zwrot kota w okresie powiedzmy do dwóch tygodni, jeżeli okaże się, że kot jest chory lub nie zaadoptował się do warunków panujących w naszym domu/mieszkaniu.
Przy wyborze kotka zwróćmy uwagę na warunki w jakich przebywa młody kot , jeżeli to możliwe zwróćmy również uwagę na stan zdrowia matki.Ważne jest, aby młode kotki przebywały z matką nie mniej jak do ukończenia dwunastego tygodnia.

Podczas wyboru kotka zwróćmy uwagę na:

1. Uszy - muszą być czyste bez śladów jakichkolwiek ropnych wycieków, a drapanie się może być oznaką świerzbowca usznego
2. Oczy - winny być czyste i błyszczące bez śladów ropnych wycieków a trzecia powieka powinna być niewidoczna.
Kocie oko wyposażone jest w dodatkową powiekę. Jest to tzw. migotka, czyli biała nieprzezroczysta błona, której u zdrowego kota przez większość czasu w ogóle nie widać, gdyż jest schowana. Zbudowana jest z tkanki chrzęstnej pokrytej błoną śluzową. Migotka umiejscowiona jest między dolną powieką a wewnętrznym kącikiem oka. 
Rolą trzeciej powieki jest nawilżenie gałki ocznej, jej ochrona przed uszkodzeniami oraz usunięcie z niej zanieczyszczeń w postaci kurzu czy pyłu. Podczas snu błona ta nasuwa się na oko zasłaniając je, a po przebudzeniu się zwierzęcia natychmiast się chowa.


3.Nos - powinien być zimny i wilgotny, bez wycieków i ropy wokół nozdrzy.


4. Pyszczek i dziąsła - powinny być jasnoróżowe a oddech świeży.


5. Brzuch - powinien być lekko wypukły, ale nie wzdęty ponieważ to może być oznaką robaczycy.


6. Sierść - jest to doskonały sygnalizator stanu zdrowia kota ponieważ jej wygląd natychmiast informuje nas
  o jego  kondycji.U zdrowego kota sierść powinna być błyszcząca, bez śladu pcheł.



7. Okolice odbytu - powinny być czyste, bez śladów biegunki lub ropnych wycieków z narządów rozrodczych.

4 komentarze: